Salmestafet i Væggerløse Kirke: En aften med musik og fællesskab

dato

Kom og oplev en stemningsfuld aften i Væggerløse Kirke, når Sydfalsters tre menighedsråd inviterer til den sidste salmestafet i rækken denne efterårssæson. Arrangementet finder sted torsdag den 5. november 2026 kl. 19.00, og alle er velkomne til at deltage i denne musikalske begivenhed.

Efteråret 2026 har budt på en række salmestafetter arrangeret af Sydfalsters menighedsråd. Disse arrangementer har været en fejring af musik og fællesskab, hvor hver pastorat har haft sin egen aften. Den sidste i rækken afholdes i Væggerløse Kirke, og det bliver en aften, hvor alle kan deltage og nyde de smukke toner af salmerne.

Salmestafetten er en unik mulighed for at opleve kirkens rum fyldt med musik og sang. Tidligere arrangementer har fundet sted i Idestrup Kirke og Gedser Kirke, og nu er det Væggerløse Kirkes tur til at byde velkommen til en aften med sang og fællesskab.

Arrangementet er åbent for alle, uanset alder eller musikalsk baggrund. Det er en gratis begivenhed, hvor det vigtigste er at mødes og nyde musikken sammen.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 5. november 2026
Tid: Kl. 19.00
Sted: Væggerløse Kirke, Væggerløsevej 19A, 4873 Væggerløse
Entré: Gratis
Arrangør: Sydfalsters tre menighedsråd



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler